HomeContact Linkuri utile

Scurt istoric

CONCURSUL  NAŢIONAL
                                                            „The CLOCK-TOWER SCHOOL”

Prima  ediţie  a  acestui  concurs  a  avut  loc  în   anul  1998   la   ŞCOALA  „ TAKE   IONESCU ”   din Râmnicu  Vâlcea, la iniţiativa  profesorului  de  matematică  SMĂRĂNDOIU  ŞTEFAN.
              Şcoala “Take Ionescu” este cea mai veche şcoală naţională din Râmnicu Vâlcea, luând fiinţă la  1 mai 1832. Şcoala s-a deschis în casa profesorului Dimitrie Serghiade. În anul 1843  s-a terminat construcţia unui local nou pe un teren donat de medelnicerul Alecu Bujoreanu. Ulterior a devenit Şcoala Nr.1 de băieţi (azi, Muzeul Judeţean de Istorie) . În 1864 ia fiinţă şi o  şcoală de fete care ulterior se mută în local propriu în strada Traian ( azi, Şcoala « Take Ionescu ») pe un teren donat de boierul Ioniţă Temelie, drept pentru care, o perioadă se numeşte Şcoala primară de fete « Ioniţă Temelie ». La 1 septembrie 1956, cele două şcoli vecine, separate doar de strada Traian, se unifică.
          De-a  lungul timpului, a avut mai  multe  denumiri: Şcoala Cu Ceas , Şcoala „Take  Ionescu”, Şcoala Generală Nr.1, Şcoala „I.L. Caragiale”.
          În prezent a revenit la denumirea de Şcoala „Take Ionescu”  şi din 1977 funcţionează în actualul local.
          Deşi  şi-a  schimbat  deseori  numele,  şi-a  păstrat  renumele  şi  a  rămas  în  memoria  râmnicenilor , mai  ales  ca  „Şcoala  Cu  Ceas”,  pentru  că  meşteri  din  Sighişoara   au  montat, în 1896, pe  frontispiciul  şcolii  un  ceas  adus  din  Austria  şi  multă  vreme  a  fost  singurul  ceas  din  oraş.
          De  aceea  concursul  a  primit  denumirea  „LA  ŞCOALA  CU  CEAS” .
          Luând  în  calcul  dorinţa  elevilor  de  a  se  întrece  şi  la  alte  discipline,  concursul  a  căpătat  o  amploare  deosebită ,  incluzând  şi  probe  de  Limba  şi  literatura  română , Limba  engleză ,  Istoria  românilor şi  respectiv  Geografia  României.
          La  ediţia  a  X-a ,  în  2007,  au  participat  elevi  din  peste  30  de  judeţe  ale  ţării , iar  la  matematică  au  participat  şi  loturile  de  juniori  şi  seniori  din  România ,  precum  şi  loturi  din  Serbia  şi  Bulgaria :
-         1.600  de  elevi  la  proba  de  matematică ;
-         1.040  de  elevi  la  proba  de  Limba şi literatura română ;
-         600  de  elevi  la  proba  de  Limba  engleză ;
-        140  de  elevi  la  Istorie / Geografie.
         Bucurându-se de o participare foarte numeroasă, concursul se constituie într-o probă de foc  înaintea olimpiadelor naţionale.
            Începând cu anul 2008, concursul se desfăşoară în două etape:
-        Concursul Naţional Interdisciplinar “La Şcoala cu Ceas” ce are loc la sfârşitul celei de-a doua săptămâni din an şi cuprinde probele de Limba şi Literatura Română, Limba Engleză, Istoria Românilor şi Geografia României.
-        Concursul de Matematică cu participare internaţională  “The Clock-Tower School” ce se desfăşoară în luna martie, la două săptămâni după etapa judeţeană a Olimpiadei de Matematică.
           În iunie 2010 a avut loc a XIV-a ediţie a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori la
Râmnicu Vâlcea şi Băile Olăneşti, prilej cu care s-au legat prietenii cu elevii şi profesorii din ţările participante.
            Începând cu ediţia din anul 2011, au fost invitate delegaţii din: Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Cipru, Georgia, Grecia, Filipine, Indonesia, Kazakhstan, Macedonia, Muntenegru, Republica Moldova, Serbia, Turcia şi
Ucraina.